klimatyzacja

klimatyzatory i klimatyzacja
 
IndeksIndeks  CalendarCalendar  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  

Share | 
 

 pompy ciepła

Go down 
AutorWiadomość
Admin
Admin


Liczba postów : 58
Join date : 11/03/2012

PisanieTemat: pompy ciepła   Wto Mar 13, 2012 10:37 pm

Poszczególne pompy ciepła są połączone 2-rurowym systemem hydraulicznym, ukształtowanym zazwyczaj w formie „pierścienia”. Woda krążąca w obiegu musi być utrzymywana w zadanym zakresie temperatury. Najczęściej zakres ten wynosi minimalnie od 15 do 35°C. Temperatura taka pozwala na wyeliminowanie izolacji termicznej rurociągów. Cyrkulacja wody w systemie jest wymuszona przez układ pompowy, złożony najczęściej z dwóch lub większej ilości pomp. Natężenie przepływu wody w sieci może być stałe lub zmienne zależnie od zastosowanego układu hydraulicznego. W przypadku zmiennego strumienia objętościowego cieczy, regulacja przepływu odbywa się w zależności od chwilowego zapotrzebowania systemu.

Źródła grzewcze i chłodnicze
W przypadku spadku temperatury w pierścieniu wodnym poniżej zadanej dolnej wartości temperatury uruchamiane jest źródło ciepła, które podgrzewa wodę do żądanej wartości. W miesiącach zimowych powinno ono zapewnić utrzymanie temperatury wody zasilającej wymienniki pomp ciepła w odpowiednim zakresie temperatury. Przy zbyt niskiej temperaturze wody na powierzchni nieizolowanych rurociągów prowadzonych w ogrzewanych pomieszczeniach występowałaby kondensacja wilgoci. W wyższych temperaturach uzyskuje się wyższe efektywności pomp ciepła, ale zbyt wysoka temperatura może spowodować, że dojdzie do przekroczenia maksymalnej, dopuszczalnej przez producentów urządzeń, temperatury odparowania czynnika chłodniczego. Jako źródło ciepła mogą być wykorzystane standardowe źródła grzewcze: kotły gazowe, kotły olejowe, wymiennikownie sieci ciepłowniczej, itp. Jednak, co jest bardzo atrakcyjne z energetycznego punktu widzenia, do podgrzewania wody może być również wykorzystywane w pełni lub częściowo ciepło odpadowe m.in. z rekuperatorów odzyskujących energię cieplną, skraplaczy agregatów chłodniczych, skraplaczy pomp ciepła pracujących w trybie chłodzenia, itp.
Źródło chłodu z kolei stanowić mogą: sprężarkowe agregaty chłodnicze, otwarte i zamknięte wieże chłodnicze ale, co jest bardzo uzasadnione ekonomicznie, istnieje również możliwość wykorzystania wody ze studni w pierwotnym obiegu wymiennika ciepła. Niezbędne jest w takim przypadku sprawdzenie granicznej temperatury wody na skraplaczu gwarantującej poprawność pracy sprężarkowego obiegu chłodniczego.
Doprowadzenie powietrza świeżego jest realizowane poprzez centrale klimatyzacyjne, które mogą choć nie muszą zostać połączone hydraulicznie z obiegiem pierścieniowym.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora http://aklimka.wordpress.com/
Admin
Admin


Liczba postów : 58
Join date : 11/03/2012

PisanieTemat: Re: pompy ciepła   Wto Mar 20, 2012 5:33 pm

Nie jestem przeciwnikiem analizy, przytaczam tylko argumenty nie związane z niezbędna analizą, odwołuje się do doświadczeń jakimi dysponujemy, nie my Polacy, tylko wszyscy, łącznie z ZSRR:)
Koszt demontażu oczywiście trzeba brać pod uwagę w analizie, ale nie zgadzam się, że wpłynie on na zahamowanie rozwoju innych alternatywnych dla atomu technologii, bo do wyłączenia działających elektrowni trzeba się będzie przygotować, czymś je zastąpić.
Czy innymi nowocześniejszymi jądrowymi, czy jakimiś alternatywnymi, czas pokaże.
Mamy do rozwiązania problem dziś, uwzględnić musimy to co będzie jutro, ale nie możemy podejmować decyzji jutro.
Nie są alternatywą dla budowy elektrowni badania, na które nam zabraknie pieniędzy jak je wydamy na elektrownię jądrową, bo nam nie badań tylko prądu zabraknie.
Jeżeli z analizy wyjdzie, że efektywniej wydamy pieniądze na istniejące dziś technologie, zamiast na budowę elektrowni nuklearnej, będę stał za Panem murem.
Elektrownia nuklearna jak powstanie, będzie tylko uzupełnieniem niedostatków energii a w dalszym ciągu będziemy ją pozyskiwali z tradycyjnych źródeł, brudnych i w dalszym ciągu będziemy te brudne źródła energii starali się starali się zastąpić czystymi.
Na jednej czy dwóch elektrowniach jądrowych nasze inwestycje w energetykę się nie skończą.
Czy kolejnymi nuklearnymi czy rozwój klimatyzacja Warszawa technologii pozwoli na wyeliminowanie atomu, znów czas pokaże. Tego pewnie nie rozwiązuje, ale pomaga rozwiązać te późniejsze.
Problem roku 2014-5 może nam kryzys rozwiąże, choć oczywiście nam tego nie życzę.
Co do kwestii środków niezbędnych na elektrownie jądrowe, alternatywne dla atomu rodzaje energii, to pozostawił bym ten problem sektorowi prywatnemu.
Czego jak czego, ale pieniędzy to akurat na świecie w dzisiejszych czasach nie brakuje.
Oczywiście, finalnie konsumenci i tak za wszystko zapłacą ale jakoś doświadczenie uczy, że konkurencja wpływa na obniżenie ceny a monopol na jej podwyższenie, niezależnie czy monopol jest prywatny czy państwowy.
Moim zdaniem państwo powinno inwestować w sieci przesyłowe, w połączenie sieci energetycznych Polski z Europą i wschodem kontynentu aby stworzyć u nas konkurencyjny klimatyzacja rynek.
Zadbać o prawo, które nie pozwoli na porzucenie wyeksploatowanych elektrowni jądrowych za 60 lat, jeżeli się o to martwimy.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora http://aklimka.wordpress.com/
Admin
Admin


Liczba postów : 58
Join date : 11/03/2012

PisanieTemat: Re: pompy ciepła   Wto Mar 20, 2012 5:33 pm

elne badania „cost -benefits” sa robione. Rzeczywiscie wielu nie mogl widziec, gdyz zazwyczaj para sie tym przemysl, ktory z przyczyn komercjalnych wyniki zachowuje dla siebie. W tej sytuacji rzeczywisce mozna sie dalej spierac o koszt 1 zainstalowanego MW .
„Póki co pokazaliśmy, że nie potrafiliśmy zbudować bezpiecznego systemu lotnictwa wojskowego, co wydaje się, powinno być stosunkowo prostym zadaniem,”
Coz, rzeczywiscie panstwo polskie momentami funkcjonuje na miare III swiata. Ale nie jest to argument przeciw technologiom. Sadze, ze owe „nowe” ( w polskim przypadku jedynie) technologie winny Polske i Polakow zmobilizowac do poprawy stanu rzeczy. Pan jednak sugeruje dokladnie to, co zrobione z pulkiem lotnictwa – zamiast naprawic, rozwiazano. Tak tez mozna. Wobec tego, ze agendy rzadowe nie radza sobie z duzymi kontraktami, czy nalezaloby wstrzymac wszelkie inwestycje?
„On zaś spokojnie odpowiadał pytaniem: panowie, ile wojen termojądrowych wygraliście?”
„Cóż, podobne pytanie można zadać polskim ekspertom od spraw jądrowych: panowie, ile elektrowni atomowych wybudowaliście? ”
Mozna opowiedziec „i vice versa”. Inaczej mowiac jest to czysta demagogia. Przykladowi przeciwnicy energii jadrowej sa w jeszcze gorszej sytuacji, gdyz nie tylko nie wybudowali ale rowniez nie zamierzaja budowac.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora http://aklimka.wordpress.com/
Admin
Admin


Liczba postów : 58
Join date : 11/03/2012

PisanieTemat: Re: pompy ciepła   Sob Wrz 29, 2012 5:53 pm

Od dłuższego czasu klimatyzacje nasuwają mi się następujące wnioski: co się tyczy zrobienia tanim kosztem panela solarnego to temat jest dość dokładnie omówiony a i sposoby na zrobienie taniego panela są dobre (stary grzejnik panelowy co), jednakże jeżeli chodzi o zrobienie bojlera z wężownicą to temat jest nieco trudniejszy a i informacji jak tego dokonać jest bardzo mało. Oczywiście są informacje że można zastosować zbiornik po hydroforze, ale co z rdzą która praktycznie jest w każdym starym hydroforze (nie spotkałem się na składowiskach klimatyzacji ze złomem z hydroforem bez rdzy w środku), jak go odnowić, czym zabezpieczyć, jaką farbę zastosować, jaka jest trwałość farby i tak odnowionego zbiornika, jak i z czego wykonać wężownicę (miedź jest droga), może wykonać wężownicę z tworzywa np. Polietylen sieciowany (PE-X), a może są jakieś zbiorniki z tworzywa które można zaadoptować do tego celu a które wytrzymują temperaturę około 100 stopni? Być może to byłby sposób na trwały i miarę tani sposób zbudowania bojlera. Będę wdzięczny za wszelkie rady i sugestie doświadczonych kolegów a myślę że może z tych rad skorzystać wiele początkujących osób.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora http://aklimka.wordpress.com/
Admin
Admin


Liczba postów : 58
Join date : 11/03/2012

PisanieTemat: Re: pompy ciepła   Wto Sty 01, 2013 7:26 pm


Jednym z najprostszych rodzajów pomp ciepła są rozwiązania oparte na sprężaniu i rozprężaniu powietrza atmosferycznego.

Działa to w ten sposób, że powietrze sprężane jest w sprężarce, podczas sprężania wydziela się ciepło, które wykorzystywane jest do ogrzewania, a następnie schłodzone sprężone powietrze jest wydalane do atmosfery (przy rozprężaniu mocno się ochładza).

Czy ktoś może się orientuje dlaczego tego typu pompy ciepła nie są stosowane na szerszą skalę - przynajmniej w Polsce najczęstszym rozwiązaniem są pompy z jakimś czynnikiem roboczym RXXX.

Chodzi mi przede wszystkim o istotne powody/przeszkody stosowania tego typu rozwiązania?
a gdzie tu jest cykl? Jak sprężysz powietrze adiabatycznie a następnie je ochłodzisz to temperatury zbliżonej do wyjściowej wszystko jedno czy izobarycznie czy izohorycznie suma tych przemian bedzie miała taki sam początek i koniec jak przemiana izotermiczna. Mianowicie wykonamy prace, odbierzemy ciepło, cisnienie się zmieni temperatura nie a wiadomo że w odwracalnej termodynamice (gaz doskonały) nie jest ważna droga tylko początek i koniec. W izotermicznym sprężaniu ciepło wydzielone jest równe pracy wykonanej, więc uzyskujemy COP=1 tyle co zwykła grzałka.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora http://aklimka.wordpress.com/
Admin
Admin


Liczba postów : 58
Join date : 11/03/2012

PisanieTemat: Re: pompy ciepła   Wto Sty 01, 2013 7:27 pm

nie ochładza się tak bardzo, tzn jesliby było gazem doskonałym nie ochłodzi się wcale, ochłodzić się by mogło gdyby go rozprężył adiabatycznie i użyteczną pracę odebrał, np w turbinie, jednak jak je wypuścimy energia rozprężenia zmieni się w prędkość zgodnie z równaniem Saint-Vananta rozpędzony gaz wyhamuje na skutek tarcia i energia kinetyczna zmieni się w ciepło, dla gazu doskonalego nie powoduje to zmiany temperatury. Proces taki nazywa się dławieniem i dla gazów doskonalych nie zmienia on temperatury, dla gazów rzeczywistych temperatura się zmienia a zjawisko nosi nazwę efektu Joula-Thompsona jednak dla powietrza i ciśnień rzedu kilkunastu barów są to spadki temperatur kilkustopniowe.

Powietrzna pompa ciepła mogłaby działać lecz np wykorzystując odwrócony cykl braytona, czyli spężanie powietrza, odbiór ciepła od ogrzanego powietrza, rozprężanie w turbinie (czy silniku tłokowym), ogrzewanie powietrza, tutaj energia mechaniczna byłaby pracą sprężania pomniejszoną o pracę wykonaną przez zimne powietrze w turbinie (silniku tłokowym) i rzeczywiście COP byłby >1.

Proponowany przez ciebie układ sprężarka-odbiór ciepła-dławienie-(pobór ciepła przez schlodzony czynnik) który w sytuacji gdyby pracował na powietrzu nie realizował by składowej wziętej w nawias bo starczyłoby wypuścic "stare" powietrze i zassać "nowe" będzie miał COP>1 jednie dla gazów rzeczywistych dla których wystąpi efekt Joula-Thompsona przy dławieniu oraz szybszy wzrost temperatury niż to wynika z równania adiabaty (abiabata nieodwracalna), i będzie tym większy im gaz "mniej doskonaly". Jednak gdy tak będziemy podnosić ciśnienie w pewnym momencie przekroczymy granicę gaz-ciecz na wykresie izoterm gazu rzeczywistego, czyli otrzymamy własnie obieg Lindego w oparciu o który działają typowe pompy ciepła.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora http://aklimka.wordpress.com/
Admin
Admin


Liczba postów : 58
Join date : 11/03/2012

PisanieTemat: Re: pompy ciepła   Nie Kwi 14, 2013 7:45 pm

Znowu mamy wysyp porad bezdzietnych kawalerów udzielanych wielodzietnym rodzinom. Kościół nie ma monopolu na durnotę w tym temacie.
Żaden kiosku ze szczypiorkiem ani budki z lodami nie prowadził ale pierniczy jakieś strategiczne rady całym gałęziom przemysłu, gdzie tam, całym państwom! Ale heca! Nie myślałem, że są ludzie do tego stopnia pozbawieni poczucia wstydu i rozumu. Przecież jesteście śmieszni!
Ile był wart najbogatszy człowiek, z jakim mogliście sobie pogadać? Tzn. zadać przynajmniej kilka pytań i usłyszeć kilka odpowiedzi skierowanych właśnie do was? Mój rekord to pół miliarda dolców osobistego majątku. Najwięcej iloma tysiącami pracowników zarządzał facet, z którym wymieniliście chociaż kilka emaili (pytanie-odpowiedź, kilka razy) plus mieliście możliwość towarzyskiego „pogadania”, w moim wypadku „w kółeczku”, na przyjeciu? Mój rekord to 150.
Ale do łba by mi nie przyszło doradzać jak głupek ani na poziomie całych państw ani na poziomie kiosku „Ruchu”. Nie prowadziłem to nie wiem. Nie zarządzałem swoim własnym biznesem to morda w kubeł.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora http://aklimka.wordpress.com/
Sponsored content
PisanieTemat: Re: pompy ciepła   

Powrót do góry Go down
 
pompy ciepła
Powrót do góry 
Strona 1 z 1

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
klimatyzacja :: montaż klimatyzacji-
Skocz do: